Tisícové Úvalno na Krnovsku již šestým rokem provozuje obecní bikesharing

Publikováno: 30. června. 2021, 3 min. čtení
Aktualizováno: 02. července. 2021
Úvodní foto: Úvalno
Publikováno: 30. června. 2021, 3 min. čtení
Aktualizováno: 02. července. 2021
Úvodní foto: Úvalno

Bikesharing nemusí být záležitostí jen pro velká města. Důkazem toho je i obec Úvalno v Moravskoslezském kraji, která má přibližně tisíc obyvatel. Do ulic zde již šestým rokem byla vypuštěna flotila přibližně dvaceti repasovaných sdílených kol. Projekt sklízí u zdejších obyvatel velký úspěch.

Celý projekt funguje na vzájemné ohleduplnosti a město počítá s poctivostí místních. Kola v ulicích fungují bez zámků, bez poplatků a s minimem pravidel. Obec k novému dalšímu startu dodala: „Byli jsem již kousek od rozhodnutí s touto službou skončit – paradoxně ne proto, že by se kola kradla, ale proto, jak se k nim naši občané, Úvalňáci, v poslední době chovají. Ale neskončili jsme a letos to ještě zkusíme.“

Dobročinný ráz

Celý projekt má tento rok nový smysl. Obec nová růžová kola vydražila v aukci neziskové humanitární organizace Kola pro Afriku, která zajišťuje kola dětem v chudých afrických zemích. Tato kola navíc opravují lidé z organizace Nová šance, která poskytuje dočasné útočiště, pomoc a práci mužům propuštěným z výkonu trestů.

Úvalno tak novými sdílenými koly přispělo na charitativní činnost: „To, že toto kolo opravily stejné ruce, které zajistily kola pro ty nejchudší děti na naší Zemi. Že takové kolo je pro ně ta nejúžasnější věc, kterou kdy měli a díky němu se mohou třeba dopravit do školy. A važte si našeho kola, stejně jako si ho váží děti v Africe.“ Obec navíc vyzývá obyvatele, aby svá stará odevzdali na sběrný dvůr, aby je mohla recipročně nabídnout organizaci Kola pro afriku.

Jaká jsou pravidla?

Obec výzývá obyvatele k dodržování základních pravidel:

  • Kolo používejte pouze v obci – pokud na něm přece jen hodláte jet mimo obec, zase ho prosím přivezte zpět.
  • Kolo odkládejte pouze u silnice vedoucí od nádraží nahoru, tak ať je vždy na očích. Nenechávejte ho v uličkách nebo dokonce na záhumencích cestách, už vůbec ne ve dvorech, na zahradách.
  • I když na něm plánujete jet třeba další den znovu, nepřivlastňujte si ho prosím a nezavírejte doma, neschovávejte do křoví apod.
  • Kolo odložte tak, aby se nepoškodilo – neodhazujte jej, ale pěkně opřete o něco u silnice.
  • Nenechávejte kolo u hlavní silnice (Opavské) – zde hrozí krádež.
  • Pokud je poškozené, odložte ho ideálně ke sběrnému dvoru, my zajistíme opravu.

Sdílení jízdních kol letos funguje v přibližně 24 českých obcích a městech. Tisícovky kol včetně elektrokol zde provozuje Nextbike, dále Rekola, v řádech desítek až stovek kusů půjčuje svá elektrokola Bolt i Lime.

Martin Šnobr
Student architektury a urbanismu se zájmem o udržitelnou dopravu a zlepšování míst kolem sebe. Členem redakce od roku 2018.

Pavel Masek 3. 7. 2021, 22:54

Krasny priklad dobre prace obce PRO lidi

Líbil se Vám článek? Podpořte náš další obsah!
Stačí 10 Kč a minuta Vašeho času.

Vyberte prosím částku, poté budete přesmerováni na darujme.cz

Mohlo by vás zajímat