Vídeňský dopravní podnik bude mít flotilu sdílených kol ve svých barvách

Publikováno: 27. října. 2021, 4 min. čtení
Úvodní foto: Tobias Holzer
Publikováno: 27. října. 2021, 4 min. čtení
Úvodní foto: Tobias Holzer

Vídeň, podobně jako Praha, propojí nabídku dopravního podniku a sdílená kola. V ulicích rakouské metropole se během roku objeví 3 000 nových kol, která budou trvale jezdit přímo v barvách dopravního podniku. Držitelé předplatných kuponů si navíc kola půjčí za poloviční tarif, 30 minut je vyjde na 30 eurocentů, tedy asi osm korun.

Vídeňský dopravní podnik (Wiener Linien) nebude brzy synonymem pouze pro kolejovou nebo autobusovou dopravu, ale i pro sdílená kola. Stávající městský systém CityBike (starší rozhovor MNK s jeho ředitelem zde) nahradí právě Wiener Linien, a to pod značkou WienMobil Rad. „Nový koncept bikesharingu přinese v budoucnu dvojnásobný počet kol, mnoho nových stanovišť, a to ve všech 23 městských obvodech,“ vysvětlil městský radní pro MHD Peter Hanke (SPÖ).

Na základě celoevropské veřejné zakázky se provozovatelem stane společnost nextbike, která provozuje sdílená kola mimo jiné i v Praze. Vedle zřízení stanic bude firma ve Vídni zajišťovat i rozmísťování a běžný provoz kol včetně servisu nebo údržby. První stanice a tisícovku kol slibuje radnice od dubna 2022, do podzimu má počet kol narůst na 3 000. Souběžně s tím budou postupně nahrazovány stanice a kola stávajícího systému Citybike, který se ve Vídni stane minulostí.

Sdílená kola se díky WienMobil Rad dostanou i do rozlehlých čtvrtí na okraji města, kde doposud nabídka chyběla. Ve stávajících oblastech se počet stanic zvýší. Dohromady ve Vídni vyroste 185 klasických výpůjčních stanic označených červeným sloupkem. Tyto stojany budou sloužit výhradně pro sdílená kola. Dále Vídeň plánuje 50 digitálních stanovišť a podle potřeby je chce zřizovat i na dočasném principu, například pro velké akce. Takové stojany budou moci využít i ostatní cyklisté.

Jedna aplikace na MHD, kola, taxi i carsharing

Kola WienMobil Rad označuje magistrát jako sedmipřevodové smartbikes s elektronickým zámkem. Bicykly budou vybaveny GPS, která umožní půjčování a vracení v klasických i digitálních stanicích. Účtování poběží po půlhodinách. Standardní tarif vyjde na 60 eurocentů za 30 minut, dlouhodobí zákazníci Wiener Linien jako jsou držitelé předplatních kuponů zaplatí za půlhodinu jen 30 centů. Obsluhu WienMobil Rad zajistí stávající aplikace WienMobil. Tu provozuje dopravní podnik a již dnes kromě tradičního vyhledávání cest a elektronické jízdenky nabízí možnost přivolat taxi nebo zapůjčit sdílený vůz či elektrickou koloběžku od firem, které s Wiener Linien spolupracují.

Praha propojení kol a MHD testuje letos na podzim

České hlavní město spustilo v říjnu pilotní projekt propojení sdílených kol s Pražskou integrovanou dopravou (psali jsme zde). Každý s předplatným elektronické jízdenky Lítačka si tak může kolo až čtyřikrát denně vypůjčit na 15 minut zdarma. Do projektu, který je v rámci Česka unikátní, jsou zapojení provozovatelé Nextbike a Rekola, kteří mají v hlavním městě dohromady přibližně 2000 kol.

Chceme lidem usnadnit ‚první a poslední míli‘ jejich cesty Prahou a ještě více zatraktivnit dlouhodobé kupony MHD. Po pár měsících to vyhodnotíme a uvidíme, jestli a jak má cenu pokračovat dál. […] Starat se o město není jen o opravách silnic, chodníků a tramvajových tratí nebo budování nové infrastruktury. Musíme zkoušet nové a neotřelé věci,“ řekl k projektu pražský radní pro dopravu Adam Scheinherr (Praha sobě)

Primátor Zdeněk Hřib (Piráti) uvedl, že projekt je spuštěn na základě dobrých zkušeností z jiných vyspělých měst. Praha je v tomto ohledu i před Vídní. Ta velký systém propojení MHD a cyklistické dopravy spouští právě až na jaře 2022.

Jiří Motýl
V domovské Praze jezdí na městském kole na vzdálenosti do osmi kilometrů. V redakci od roku 2013, od roku 2015 šéfredaktorem. Spoluautor knihy Městem na kole.

újezďák 27. 10. 2021, 10:23

Pokud tomu rozumím, tak by se na tom možná mohlo dát jezdit vlastně i úplně "zadarmo" :) . V rámci nové celorakouské roční jízdenky ( KlimaTicket Ö) je použití všech prostředků MHD ve městech inzerováno bez dalších poplatků ,ale těžko říci :)

Pavel Mašek 9. 11. 2021, 21:08

dobrý nápad, jsou vlastně v Praze mezi výpůjčkami nějaké časové limity? Dá se kolo rezervovat?

Líbil se Vám článek? Podpořte náš další obsah!
Stačí 10 Kč a minuta Vašeho času.

Vyberte prosím částku, poté budete přesmerováni na darujme.cz

Mohlo by vás zajímat