Patočkova ulice na Praze 6 má cyklopruh i směrem z centra

Publikováno: 14. listopadu. 2022, 4 min. čtení
Úvodní foto: Jiří Motýl
Publikováno: 14. listopadu. 2022, 4 min. čtení
Úvodní foto: Jiří Motýl

Již je to přes rok, kdy byl na Patočkově ulici v pražském Břevnově vyznačen vyhrazený cyklopruh ve směru do centra. Ačkoliv tehdy schválený projekt obsahoval i vyhrazený cyklopruh ve směru z centra, k jeho realizaci dochází až právě v těchto dnech.

Vyhrazený cyklopruh ve směru z centra má obdobné parametry jako již přes rok hotový protisměr. Cyklopruh má šíři 1,5 metru, jízdní pruhy jsou nově třímetrové. Byla tak mírně upravena poloha středové čáry mezi oběma automobilovými pruhy tak, aby se cyklopruh vešel.

Realizován je vyhrazený cyklopruh od křižovatky s ulicí Pod Královkou až po křižovatku s Bělohorskou, tedy v místech, kudy pražský cyklogenerel plánuje vedení hlavní cyklotrasy A320. V celém úseku se jedná o cyklopruh vyhrazený. Pouze v těsnějším místě před křižovatkou s Bělohorskou v řazení přechází v krátký cyklopruh ochranný.

Od křižovatky s Bělohorskou dále, kde se z Bělohorské připojuje plánovaná páteřní cyklotrasa A15, je připravována legalizace jízdy po přilehlém chodníku. A to až po cyklopřejezd směrem na Ladronku u tramvajové zastávky Vypich, kde páteřní cyklotrasa A15 uhýbá do podjezdu směrem ke Kauflandu a do cykloobousměrky Na Břevnovské pláni.

Klidnější alternativa Radimovou

Součástí právě realizovaného projektu jsou i mírné úpravy odbočení do Radimovy. Dřívější citybloky mají v budoucnu nahradit balisety a odbočení z Patočkovy do Radimovy má být umožněno cyklistům (dodatková tabulka již byla doplněna). Stejně tak zde má být vybudován sjezd/nájezd na stezku pro chodce a cyklisty obcházející křižovatku Malovanka po přilehlém chodníku, to je ale součástí jiného projektu, který není součástí aktuální realizace.

Na začátku Radimovy pak také právě probíhá stavba nového bytového domu. Je tak pravděpodobné, že veškeré úpravy v místě budou dokončeny až po dokončení vznikající novostavby, protože do Radimovy z Patočkovy nyní zajíždí i vozidla stavby.

Chodník s povolenou jízdou kol směrem na Vypich

Současný projekt zároveň předvídá vybudování nájezdu na chodník v křižovatce s Bělohorskou a následné pokračování legalizovaného chodníku až po cyklopřejezd směrem na Ladronku na Vypichu. Proto byla u křižovatky s Bělohorskou již instalována značka povolující vjezd kol na chodník. Samotné zbudování nájezdu z Patočkovy/Bělohorské a řešení celé legalizace chodníku až na Vypich je ale součástí jiného projektu, nelze tedy předpokládat, že by k němu došlo bezprostředně se současným vyznačením cyklopruhů.

Historický exkurz

Jak již bylo řečeno, profil ulice je nyní řešen jako 3 + 3 metry pro jízdní pruhy a 1,5 metru pro vyhrazený cyklopruh. Jedná se o drobnou změnu oproti dřívějšímu kontroverznímu ochrannému cyklopruhu z roku 2017. Tehdy prapůvodní rozložení souběžných jízdních pruhů 3,75 m + 3,75 m mělo být po pokládce nového asfaltu přeorganizováno na 3,25 m + 4,25 m (s ochranným cyklopruhem 1,75 m při pravém okraji).

Ochranné cyklopruhy na Patočkově ale vzbudily v roce 2017 ohlas ještě před svým plným dokončením, v průběhu tehdejší realizace. Téma uchopil deník Blesk a pod titulkem „Po radiále se budou prohánět cyklisti“ psal, že cyklisté sebrali řidičům část pruhu, aby zde mohli jezdit. Ochranný cyklopruh byl následně pro chyby při projednání odstraněn ještě před dokončením rekonstrukce povrchu ulice a ve zbylé části ulice nebyl realizován vůbec.

Celé kauze jsme se tehdy samozřejmě věnovali a k tématu jsme se vrátili i po roce s odstupem času. Téma cyklopruhů v Patočkově bylo kontroverzní ale ještě dříve, již v roce 2016 starosta Prahy 6 Ondřej Kolář (TOP 09) kritizoval návrhy na jejich možné vyznačení.

Ochranný cyklopruh (v zákoně nazvaný jednoduše jako jízdní pruh pro cyklisty) mohou na rozdíl od vyhrazeného jízdního pruhu pro cyklisty pojíždět rozměrnější vozidla, která se do svého jízdního pruhu nevejdou. Musí dát ale přednost cyklistům jedoucím v cyklopruhu. Pro méně rozměrná vozidla se pak ochranný cyklopruh chová stejně jako vyhrazený cyklopruh. Jde o ochranné integrační opatření, které lze používat i ve stísněnějších podmínkách, zároveň ale poskytuje větší ochranu než obyčejný piktokoridor.

Fotografické shrnutí současného stavu

Jiří Motýl
V domovské Praze jezdí na městském kole na vzdálenosti do osmi kilometrů. V redakci od roku 2013, od roku 2015 šéfredaktorem. Spoluautor knihy Městem na kole.

Komentáře k článku

David 14. 11. 2022, 09:40
1
8

Alespoň bude zase co mazat... :o)

Kuba 14. 11. 2022, 10:57

Klasika. Spousta práce a výsledek přinejmenším rozpačitý. Na Patočkově je sice teoreticky 50, ale realita je tam kromě míst s úsekovými radary spíš k 70. Logicky, když celá ta ulice se většinou prvků tváří jako dálnice. Takže ty pruhy jsou jen pro opravdu ostřílené a odvážné. Jestli dobře vidím a v tom starším směrem do centra nestojí žádné auto, měli jste při jejich focení naprosto mimořádné štěstí, to se tam stává málokdy.
Co do alternativ, páteřní trasa Bělohorskou taky nebude nic moc. Ten legalizovanej chodník od Kláštera k Vypichu bude z toho asi to nejlepší (ale s velmi problematickým koncem na Vypichu (přejezd ulice Na Vypichu a spousta chodců od tramvaje směrem ke smyčce). Možná Radimova mezi Pod Královkou a kolejemi bude použitelná, pokud ji komplet předělaj a ne jen tu část ke stavbě. Ta část kolem Kajetánky od stavby ke kolejím mediků je tankodrom - kočičí hlavy v dost nepěkným stavu. A dál je velká otázka, kudy pokračovat k té křižovatce s Bělohorskou. Ještě kousek se dá Za Kajetánkou, ale na jejím konci je to buď děsivá Patočkova, nebo schody do Cvičebný nebo chodník podél Patočkový v úseku, kde se, jestli jsem to správně pochopil, legalizace nechystá.

Co by to tady IMO chtělo, je v celým tom prostoru mezi Patočkovou, Bělohorskou a Břevnovskou plání důsledně udělat cykloobousměrky. Pak by se tam klidnější alternativy daly najít (podle vkusu každého s různým poměrem zajížďka/prudké kopce). Jenže tomu tvrdě brání Praha 6...

Kuba 14. 11. 2022, 13:50

Plus teda na co jsem zapomněl, od Vypichu dolů zhruba do úrovně zastávky Říčanova vede park, kam téměř nikdo nechodí, protože je to slepá cesta. O pár desítek metrů (bohužel přes tábor bezdomovců, jestli tam ještě je, dlouho jsem tudy nejel ani nešel) to tam nenavazuje na cestu od kláštera - pokud by se tohle podařilo propojit a tu cestu od kláštera zcivilizovat, byla by to luxusní alternativa k té cestě podél Bělohorské od spojení s Patočkovou. Ale zřejmě to tam vázne na neochotě nebo nevyjasnění pozemků nebo něčem takovém.

Tomáš 14. 11. 2022, 18:00
3
3

Jako Břevnovák a cyklista kroutím hlavou. Město se snaží nahnat kolaře do provozu na vnitřním městském okruhu. Na jedno z nejvytíženějších míst v Praze.
Evidentně jde jen o honbu za růstem km papírově evidované cykloinfrastruktury. Co na tom, že ve směru do centra, který už nějakou dobu funguje, nikdo pruhem nejezdí. Podél totiž vede málo používaný chodník, který při pomalé jízdě cyklistům dobře poslouží.
Z centra by mohl vést cyklochodník parkem u Patočkovy, po přechodu přejet Radimovu a navázat po chodníku mezi Patočkovou a zahradou školy J.A.Komenského. Nakonec stačí vyřešit souběh se zastávkou autobusu Břevnovská a může se pokračovat po nevyužívaném chodníku až na Vypich.
Jenže to by bylo všechno draží, než nakreslit pár čar na existující komunikaci, když stejně nikdo nepředpokládá, že by do toho provozu někdo někdy vyjel...

Motorista 14. 11. 2022, 18:11
2
4

Hm, koukám, že původní čáry zase zamázli "úsporně". I na fotce je to krásně vidět, že tam je teď se facto značení dvojité. Za pěkného počasí okej, ale jak to namokne, nebo třeba když je slunce nad obzorem, tak to si jako řidič může vybrat, jestli pojede podle starého, nebo nového značení? Protože vidět budou obě stejně. Plus ještě spára přesně ve středu vozovky. Fakt geniální. Ale tak hlavní je, že si můžeme odškrtnout další kilometry nových cyklopruhů pro ty mraky cyklistů, žeano... Mraky za slunečného dne.

MaT 14. 11. 2022, 23:09
5
1

Tomáš: Jak nikdo nejezdí? Já když tamtudy jezdím, tak právě tím pruhem. A když jedu od Vypichu, tak i celkem rychle. Jako klidně ať se chodník legalizuje taky, ale tam by byla rychlost pro cyklisty omezena na 20 km/hod, ale když tam frčím kolem Břevnovského kláštera, tak klidně i přes 40 km/hod a někdy se mi těch 40 km/hod daří udržovat i u Kajetánky...

Kuba 15. 11. 2022, 10:20

MaT, Tomáš: je fakt, že už jsem v tom cyklopruhu do centra člověka na kole jednou nebo dvakrát viděl. Což nic nemění na tom, že zaparkovaný auta v něm na počty vedou stonásobně.

Tomu procentu lidí, kteří jsou schopní jezdit 40 a kteří si do takových podmínek troufnou, ten pruh skutečně může pomoct. Problém je, že pro mnohonásobně víc lidí, kteří by chtěli nebo byli ochotni jezdit na kole (což by městu mohlo ušetřit opravdu hodně peněz na jiné věci) takovej pruh nepomáhá vůbec, pokud je rovnou neodrazuje.
A na klidnější alternativu oklikou, kterou používám, abych tudy nemusel, mi nedávno prdli jednosměrku, samozřejmě, jak je na P6 zvykem, bez zobousměrnění pro kola, i když je tam z jedinýho důvodu - zamezit používání těch dvou vedlejších ulic jako zkratky za ucpanou Patočkovu kolem tunelů...

Zdenek X 15. 11. 2022, 10:57
4
3

Muj postoj k pruhum byl skepticky (domnival jsem se, ze nicemu nepomohou), ale nyni je muj nazor jiny: za minimum prostredku a s minimalnim dopadem na necyklistickou vetsinu cyklistum pomahaji. Kazdy den vyuzivam cyklopruh na Evropske, jedu rychleji a asi bezpecneji nez drive. Z meho pohledu je rozhodne vyrazne lepsi cyklopruh po prime logicke ceste nez nejaka motanice po chodnicich, bocnich ulickach nebo dokonce zahrade skoly. Zamer je dojet nekam, nikoli vyjizdka po Praze (chapu, ze pro deti je to jinak, ale jestli v Praze s bidou realne jezdi na kole 2% lidi, deti z techto 2% jezdi (a chce jezdit) podobne zanedbatelny podil. A myslim, ze tolerance vuci detem na chodniku je znacna, kde jezdit maji (i na blizke Ladronce), soudim podle mych zkusenosti s vychovou 3 harantu).

Vyjimkou jsou cyklopruhy, kde se drzi bordel. Bohuzel mam takovy po ceste v ulici Na Petrinach (smerem v z kopce), teprve pred par tydny jsme prekonal psychicky blok a za vlhka ted jezdim na hulvata v cistem a casto jiz i suchem pruhu pro auta.

Abych si Belohorskou/Patockovu ozivil, jel jsem dnes vyjimecne Bila Hora - Dejvicka touto trasou pres Stresovickou vozovnu (misto obvykleho odboceni na Vypichu do Ankarske). Bylo to v 7:05 rano, pocasi naprd, mlha, subjektivni pocit kluzka obzvlast na tech cervenych maluvkach, ale presto to bylo prekvapive dobre. A mozna, prestoze je to delsi, i rychlejsi nez moje obvykla trasa, asi zacnu tuto trasu za sucha vyuzivat (obracene ne, stoupani pres Orechovku a Petriny bude lepsi). Po celou cestu jsem nepotkal jedine zaparkovane auto v cyklopruhu.

Souhlasim castecne s Motoristou, ze tech maluvek je moc. Domnivam se, ze by stacilo znaceni jako na Evropske, jenom bila cara, obcas symbol kola, ty cervene mazanice me stvou jak na kole tak rusi v aute (v aute rozhodne nemam pocit, ze by pomahaly, tech optickych vjemu je uz moc, za mokra je to jeste horsi). Za peklo povazuji ruzne navodne pruhy na krizovatkach, ktere mi jako cyklistovi maji rici kudy krizovatku projet -- casto nepouzitelne, za vlhka s bojim uklouznuti, a za volantem me to rusi.

David 15. 11. 2022, 11:55
5
1

Kuba: Tak se s Prahou 6 domluvte, ať vám ty cykloobousměrky zřídí a chodníky legalizuje. Obojí je to "hřiště" Prahy 6 a ne Magistrátu, který cyklopruhy na Patočkově namaloval. A předpokládám, že chodníky jsou legalizovány přesně v rozsahu, se kterým byla Praha 6 ochotna souhlasit ;o)
Souhlasím se Zdeňkem X, že mi cyklopruhy rozhodně víc pomáhají, než škodí. Patočkovou jezdím jen občas. Od té doby co jsou cyklopruhy DC, parkuje tam jen zlomek lidí, co dříve. Ve špičce zpravidla nikdo, mimo špičku pár kousků. Dřív to bylo zaparkované "immervere furt". Nejvíc mi ale pomohla legalizace průjezdu přes mísu špaget DC.
Denně jezdím Plzeňskou - a tam mi cyklopruhy rozhodně pomáhají do centra (ráno podjíždím kolony) i z centra (najednou mě nepředjíždění tak na prasáka, protože nikdo v tom dvoupruhu nebyl ochotný se řadit z pravého do levého). Ubylo těsných předjetí, i troubení aut na auta, co se přeřazovaly bez blinkru a mě to zbytečně stresovalo.
Ano, Plzeňská je hardcore, ale když chci jet jinudy, mám na výběr:
1) Horská prémie přes Strahov
2) Horská prémie přes Stodůlky
3) Terénní prémie přes Prokopák
4) Dálková prémie přes Prokopák + Barrandov
5) Sado-maso přes K Barrandovu + K Austisu (zejména K Austisu je za těchto mlh a intenzit provozu pěkný adept na cyklistickou Darwinovu cenu - to je Plzeňská ještě v poho...).
6) Dálková a horská prémie přes Patočkovu (a zpět vyklesat do Řep).
Takže při denním dojíždění do práce díky za každý kus cyklopruhu na mé trase. Nakonec - nevím proč v Berlíně se mi po cyklopruzích jezdí vždycky celkem v pohodě. A t parametry nejsou někdy až tak jiné, byť čím víc mají cyklistů, tím komfortnější dělají opatření. Ještě nedávno ale byly podobné těm současným Pražským (a spoustu cykla z chodníků postupem času a s narůstajícím počtem cyklistů dle mého pozorování "vyházeli" do vozovky a cyklopruhů. Není to tím, že tam cyklopruhy mají na každé frekventované ulici, řidiči (i cyklisté) jsou na ně zvyklí a jsou i skrz křižovatky?

Jiří Motýl 15. 11. 2022, 16:16

David: Tak zástupci P6 o stezce v přidruženém prostoru hovořili již při mazání cyklopruhů před 5 lety. Tak předpokládám, že jistě již je nějaký projekt alespoň základně rozpracovaný ;D

Kuba 15. 11. 2022, 16:32

David: věřte, že se snažím, bohužel domluvit se s Prahou 6 na čemkoli ohledně prostoru pro lidi na kole je sakra oříšek. A když už se nějak domluvíme a třeba legalizaci chodníku slíběj, reálně se to ještě dalších pár let nestane...

Co se toho Berlína týče, není to právě tím, že začali v bezpečnějším prostoru na chodnících a do vozovky to přesunuli až tehdy, když lidí na kolech bylo dost, aby na ně byli řidiči aspoň trochu zvyklí a dokázali je brát jako normální součást dopravy a ne jako škodnou, které by se bylo nejlépe zbavit? Nebo třeba tím, že s těmi pruhy ve vozovce upravujou (a hlídaj) i rychlost na té ulici, atd.? Ono i v tomhle fakt často platí, že ďábel je v detailech a na pohled velmi podobný řešení můžou bejt jedno OK a druhý použitelný jen pro pár hardcore nadšenců...

David 15. 11. 2022, 16:49
3
1

Kuba: ano, ďábel je v detailech. V Berlíně má např Land Berlin možnost v infrastrukturnich projektech i dopravním značení pravomoc převzít kompetence Stadt Berlin, pokud se jejich názory liší, nebo to nepostupuje dost rychle. Proto se jim daří, co se jim daří. A to jsou na dopravě na šestce myslim rozumní a kompetentní lidé. Ten zbytek je o vedení a "politické vůli". Takže jsem rád, že tam Magistrát namaloval alespoň něco a držím vám palce v posouvání toho zbytku. Třeba to stihnete dřív, než tyhle pruhy zase smaznou...

Zdenek X 18. 11. 2022, 08:21
1
1

@Kuba:

"... jestli dobře vidím a v tom starším směrem do centra nestojí žádné auto, měli jste při jejich focení naprosto mimořádné štěstí, to se tam stává málokdy ..."

Nevim, jak definujete "mimoradne stesti", ale dal jsem si tento tyden celou Belohorskou a Patockovu po Stresovickou vozovnou 3x (mezi 7:00 a 8:00) a prujezd po cele trase byl bez jedineho zaparkovaneho vozidla v cyklopruhu. Dnes jsem jel pozdeji, bylo svetlo, a tak jsem stihal i sledovat protismer -- take prazdno. Kdybych nejel poprve v mlze, podruhe v desti, dnes v slabsim desti, rekl bych, ze naprosto pohodova trasa s minimalni interakci s auty (az na smrad). Jak rikam, kdo chce psat bit, ten si hul najde (auta, ridice, policisty pratelsky upozornujici na nutnost sviceni, ...), ostatni na tom kole jezdi.

Zdenek X 18. 11. 2022, 08:26

oprava: nikoli celou Belohorskou, ale od Bile Hory po Patockovu, potom po onom diskutovanem cyklopruhu.

Kuba 18. 11. 2022, 12:10

Zdenek X: možná to je tou hodinou, možná náhoda, bydlím pár set metrů odtamtud a po Patočkově se pěšky nebo autem pohybuju několikrát týdně v různých časech (v tuto hodinu pravda opravdu výjimečně) a vidím co vidím.
Na kole nejezdím po Patočkově, ale používám ty menší ulice nad ní a Patočkovu jen křížím po přejezdu pro kola. Ale jedno z těch častých míst, kde stávají auta v cyklopruhu, vidím i při čekání na tom přejezdu pod Pyramidou.

Zdenek X 24. 11. 2022, 10:13

@Kuba: tak jsem si konecne dal Patockovu v jinem nez destivem pocasi, v case 7:40. V suchu naprosto v pohode, auto v cyklopruhu opet zadne s vyjimkou castecne vystrcene zadni casti dodavky v miste, kde zednici opravuji fasadu baraku. Ale porad 2/3 sirky pruhu prujezdne.

Za me je to jednoznacne: jestlize dospely clovek na levobrezni strane nejezdi na kole, neni to nedostatecnou infra (o pravobrezni nehovorim, protoze tam jezdim zridkadky a nedokazi to posoudit, ale pripada mi horsi, mozna je to tim, ze obcas jezdim Zitna/Jecna smer Vinohrady). Napr. vcera v 19:00 jsem jel skoro celou Evropskou z Prahy, opet v pohode (cast jezdim kazdy den). Jiste, nesmim si myslet, ze si ostatni na silnicich kvuli mne sednou naprdel, a musim tomu jit naproti: jet poradne vybaven, oblecen, viditelny ... . Na tech sdilenych herkach bych to nedaval. Nejezdite (nejezdime), nedivme se, ze nic nemeni.

David 24. 11. 2022, 14:31

Ten, kdo jezdí na kole po Praze už delší dobu, ocení jakoukoliv pomoc. A cyklopruh pomocí každopádně je.
Pokud ale někdo očekává, že jízda v centru bude "kochací záležitostí" ve stylu "Hele - motýle!" (podobnost s panem J. Motýlem je čistě náhodná), bude zklamán. Tak tomu až na pár výjimek není a v dohledné době ani být nemůže.
Snaha udělat Pražskou cykloinfrastrukturu více kochací je jistě chvályhodná a zcela na místě. Ale do té doby, než bude realizována, jsem v provozu vděčný za cokoliv. A neberu to tak, že by cyklopruhy stezkám jakkoliv konkurovaly. Naopak. Jen nepotřebují územní rozhodnutí, stavební povolení a milionové investice.
Představu, že se kvůli cyklostezkám najednou a jedním vrzem překope centrum Prahy považuji za zcestnou. Na to je potřeba příliš peněz a předně si vyřešit, kam dát auta (tedy přijít na to, že je v centru nechceme). Do té doby to půjde max. kousek za kouskem, jako při stávajících postupných rekonstrukcích v posledních letech.
A samozřejmě - kdyby infrastruktura byla zrazu kochací, je otázkou, kolik z lidí, udávajících v průzkumech "my bychom na kole rádi, ale ...) by skutečně jezdit začalo. Určitě víc než dnes. Asi ne všichni, kdo to deklarují (objevily by se jiné zástupné důvody, proč nejezdit). Ale zatím to jde správným směrem, a doufám, že to tak ještě pár volebních období vydrží.

Kuba 24. 11. 2022, 14:38

Zdeněk X: To je argumentace zhruba na úrovni "já nemám problém sjet černou sjezdovku, tak není absolutně potřeba stavět červené nebo dokonce modré, kdo chce, může se mnou na tu černou, stačí aby si koupil pořádnou výbavu."

A to ještě pomíjím to, že sjezdové lyžování je sportovní aktivita "navíc", cesty po městě jsou nevyhnutelné a pro město by bylo výhodné, aby se jich o dost víc odehrálo na kole.

Kuba 24. 11. 2022, 16:28

David: nejde o kochání, jde o to, že infrastruktura typu cyklopruhy na Patočkově je použitelná pro jedno procento populace. Zbytek se na ni nepustí ne proto, že by se nemohl kochat, ale proto, že se tam bude bát o život. A je vlastně docela jedno, jestli mu o život v tu chvíli opravdu půjde nebo ne. Ti lidé to prostě ani nezkusí, protože je to pro ně děsivý. A já se jim fakt nedivím.
Takový pruhy maj, jakkoli motoristy rozčilujou, spíš vyhovět jim, protože kdyby tam člověk na kole jel bez pruhu, museli by ho objet s 1,5 metru odstupu, tedy zařadit se při předjíždění do levýho. S cyklopruhem nemusej odstup řešit. Jasně, té hrstce lidí, kterým to nepřijde, může ten pruh pomoct k předjetí zácpy a teoreticky upozornit řidiče, že ten člověk na kole tam "má co dělat" (na což bych ale fakt nespoléhal).

Argumentu jednoduchosti a nevyžadování milionových investic rozumím. Ale to by nevyžadovala ani spousta dalších opatření, užitečných pro mnohonásobně větší skupinu lidí. Myslím tím opatření typu legalizace širokých chodníků nebo automaticky zřizovaných cykloobousměrek.

A velkej průšvih vidím v tom, že když se někde něco předělává pro větší pohodlí aut (a může jít o obří akce za miliardy nebo desítky miliard), furt se předpokládá, že pro lidi na kolech tam situaci vyřeší cyklopruhy... V podstatě celej koridor Patočkovy a Milady Horákový vedoucí nad Blankou je ukázkovej příklad tohoto přístupu... Superdrahá dálnice v podzemí pro auta, nahoře furt ulice velmi nepříjemný pro pěší a pro lidi na kolech trocha barvy, aby se neřeklo. Protože co když si auta tu podzemní dálnici ucpou, musej přece mít na povrchu rezervu, aby nemusely čekat v zácpě, kterou si vytvořej.

David 24. 11. 2022, 17:21
1
1

Kuba:
K jednosměrkám a legalizacím. Bylo by to krásné. Ale až na pár městských částí, které jsou světlou výjimkou, vzniká většina cykloobousměrek a legalizací tak, že si někdo z veřejnosti přečte úřední desku, podá námitku či připomínku, a pak se (bohužel) má odvahu i soudit při jejich neakceptování. Lidí, kteří toto dělají, znám několik a nesmírně si jich vážím.

K poslednímu odstavci:
Milady Horákové - i ty cyklopruhy na Horákové se tam z velké části lepily až v průběhu akce, ale je dobré si uvědomit, že zrovna u Horákové je i dost stezek v přidruženém prostoru (Na Valech, U Prašného mostu, U Svatovítské, do Pod Hradbami ale i na Letné. Dál nejsou návaznosti, a je to v rostlé zástavbě (Veletržní, Střešovická). Nebo se měla kvůli cyklostezce rovnou střílet bloková zástavba z předminulého století?
Patočkova z centra (Evropská, Plzeňská, Modřanská, Jeremiášova, Bucharova, Klikatá, Vltavská ...) byly všechno souvislé údržby. Odfrézovat starý asfalt, nakydat nový, namalovat znova pruhy - bez změny obruby a územního rozhodnutí a stavebního povolení. Opravy, které by se uskutečnily tak jako tak. Jediné, o čem se v takovýchto případech dá diskutovat je, jestli tam bude cyklopruh, nebo se obnoví původní značení, většinou v parametrech dálničních pruhů v městské zástavbě. Pokud chcete legalizovat chodníky podél Plzeňské, ... není to na magistrát, ale na městskou část. Ale nedovedu si představit, jak bych jezdil po chodníku třeba podél Zborovské.
A jaký je druhý přístup? Viz projektování za Dolínka. Zenklova je stejný obchodní případ, jako třeba Plzeňská. Nejen že je bez cyklopruhu, ale má slušivé balisetové hájky, které brání průjezdu kola mimo profil vozidel. Objezdy zastávek a legalizace chodníků se lepily dodatečně, nebo jsou výsledkem osekaných snah o průběžné cyklo. Nebo Vinohradská ve stoupání bez jakéhokoliv náznaku cyklo...

Máte pravdu, bylo by skvělé, kdyby se při ulice neopravovaly, ale rekonstruovaly, (ideálně všechny na jednou) a vždy se při tom myslelo na cyklisty a ne jen na chodce, auta a parkování. Ale lidí, kteří bychom si to přáli, je bohužel asi málo. Většina tradičně volí jinak. Chce zdarma parkovat před svým domem, dojet všude autem, a nebo jim stačí mít bezpečný přístup na metro...(a auto pod oknem)

Zdenek X 26. 11. 2022, 07:14
1
1

@Kuba: zustanu-li u vami pouziteho prirovnani k sjezdovemu lyzovani, potiz je v tom, ze v te Patockove tu cervenou nebo modrou sjezdovku postavili, ale vy hledate argumenty, proc tam nejezdit. A nektere jsou pekne gumove, vcera rano (patek) jsem jel po Patockove opet, opet v pruhu pusto-prazdno, zadne zaparkovane auto (tj. skore za posledni dva tydny 0:5), nevim, co vas nuti se motat nejakymi ulickami. Ano, napriklad usek ve sjezdu z Vypichu bych mohl nazvat cernou sjezdovkou, ale pruh na Patockove, ktery nevede podel zaparkovanych aut, ale krasne podel travniho pasu, je jednoduse dobry. A mimochodem tento stav plati i dal za tunelem, projet krizovatku u Dlabacova neni vubec zadny problem (provoz tam byva minimalni, naprosto vetsinu provozu obslouzi tunel). Kdyby tohle reseni, ktere tak kritizujete, bylo vsude, nebyl by s jizdou v provozu problem nikde.

David 26. 11. 2022, 09:46

Zdeněk X: souhlas.
A povolení průjezdu přes "mísu špaget" je pro mě super. Provoz opravdu minimální, ale hlavně motat se okolo jednosměrkami nebo po chodnících, aby se člověk dostal časově 3 x tak dlouhou cestou zpět na původní směr mi tady připadalo opravdu na hlavu.

Kuba 27. 11. 2022, 14:51

David, Zdeněk X: vy si prostě nedokážete připustit, že co pro vás dva vypadá v pohodě, je pro jiné děsivé. A nejde zdaleka jen o auta v cyklopruhu, jde i o rychlost aut, která vás těsně předjíždí. Vy jste na to asi zvyklí, nevadí vám to, dobře pro vás. Ale tak to má fakt jen malá část populace.

Já osobně tam projet zvládnu, kdybych musel, ale daleko radši se vymotám těma uličkama kolem. Svoji přítelkyni kdybych tam vzal, nejspíš v Praze na kolo nebude chtít řadu let sednout.

Patočkova prostě není v žádné části pohodová ulice pro kola, která by byla (za tohoto stavu infrastruktury) lákavá a vhodná pro začátečníky. A nezmění se to, ať sebevíckrát napíšete, že vy osobně tam problém nevidíte. To je klidně možný, ale znamená to jen a pouze to, že vy dva fakt v tomhle nejste vzorek typického obyvatele.

David 27. 11. 2022, 15:05

Kuba: A brání vám někdo najít si pro vás vhodnější trasu? Vždyť si jeďte Keplerkou a přes Dlabacov na Ladronku. O řád klidnější ulice, o něco delší a zdrží vás spousta křižovatek a plna Ladronka. Já to mám co cesta to téměř 20 km a nemám chuť přijet domu každý den o půl hodiny později jen kvuli krizovatkam Ale tak je to vzdy i kdyz prejdete z hlavniho dopravniho prostoru do pridruzeneho. Tak neutocte na cyklopruhy. Říkejte,co chybí vám a nenapadejte to, co pomáhá jiným...OK?

Kuba 27. 11. 2022, 16:39

David: Jak jsem psal už na začátku (cituju svůj příspěvek z 15.11): "Tomu procentu lidí, kteří jsou schopní jezdit 40 a kteří si do takových podmínek troufnou, ten pruh skutečně může pomoct. Problém je, že pro mnohonásobně víc lidí, kteří by chtěli nebo byli ochotni jezdit na kole (což by městu mohlo ušetřit opravdu hodně peněz na jiné věci) takovej pruh nepomáhá vůbec, pokud je rovnou neodrazuje.
A na klidnější alternativu oklikou, kterou používám, abych tudy nemusel, mi nedávno prdli jednosměrku, samozřejmě, jak je na P6 zvykem, bez zobousměrnění pro kola, i když je tam z jedinýho důvodu - zamezit používání těch dvou vedlejších ulic jako zkratky za ucpanou Patočkovu kolem tunelů..."

Takže jo, vím, že ty cyklopruhy těm pár lidem, kteří si do nich troufnou, pomáhají. I proto jsem rád za jejich existenci.
Co mi vadí a proč upozorňuju na jejich silné limity, je dělat z nich něco, co by mělo stačit všem a jejich braní jako argumentu, proč zároveň nepracovat na řešeních, která by byla použitelná pro mnohonásobně víc lidí. Což se bohužel zrovna na P6 reálně děje.

Kuba 27. 11. 2022, 17:24

PS.
Další, na co je třeba upozorňovat je, že z počtu lidí v takových cykloprzích jako na Patočkově, není absolutně možné usuzovat na počet lidí, který v Praze jezdí na kole, natož na počet lidí, kteří by na kole v Praze chtěli jezdit nebo byli ochotni jezdit, pokud by ro to byly lepší podmínky.

Ve zkratce: neříkám, že by se měly rušit, jsem za ně rád. Ale při tom, na jaké úrovni diskuse o infrastruktuře v Praze je, je podle mě bohužel furt potřeba upozorňovat na jejich limity a nedělat z nich něco, čím nikdy být nemůžou ani zdaleka, tedy řešení pro všechny.

komentář

Pravidla diskuze, Ochrana osobních údajů

Líbil se Vám článek? Podpořte náš další obsah!
Stačí 10 Kč a minuta Vašeho času.

Vyberte prosím částku, poté budete přesmerováni na darujme.cz

Mohlo by vás zajímat