Patočkova ulice v Praze 6 má opět cyklopruh

Publikováno: 21. července. 2021, 4 min. čtení
Úvodní foto: Jiří Motýl
Publikováno: 21. července. 2021, 4 min. čtení
Úvodní foto: Jiří Motýl

Ulice Patočkova procházející Prahou 6 získala v úseku mezi Bělohorskou a křižovatkou Malovanka nový vyhrazený cyklopruh. Zatím ve směru do centra. Obdobné řešení je připravováno i pro směr druhý – ve stoupání. Paradoxem je, že v ulici měly být již v roce 2017 vyznačeny ochranné cyklopruhy, ty ale nakonec byly po mediální bouři odstraněny.

Nový vyhrazený cyklopruh

V Patočkově ulici je nově vyznačen vyhrazený cyklopruh ve směru do centra. Jedná se o souvislý cyklopruh procházející i křižovatkami. Současná realizace má na délku 1,5 kilometru, nový cyklopruh vede v úseku mezi křižovatkou s ulicí Bělohorská a křižovatkou s ulicí Pod Královkou. V celé délce se jedná o cyklopruh vyhrazený, s výjimkou krátkého úseku v řazení před křižovatkou s ulicí Pod Královkou, kde je vyznačen cyklopruh ochranný z důvodu o něco užší vozovky.

Parametry cyklopruhu

Profil ulice je nyní řešen jako 3 + 3 metry pro jízdní pruhy a 1,5 metru pro vyhrazený cyklopruh. Jedná se o drobnou změnu oproti dřívějšímu kontroverznímu ochrannému cyklopruhu z roku 2017. Tehdy prapůvodní rozložení souběžných jízdních pruhů 3,75 m + 3,75 m mělo být přeorganizováno na 3,25 m + 4,25 m (s ochranným cyklopruhem 1,75 m při pravém okraji).

Další drobná zlepšení

Dle vydaného opatření obecné povahy se mohou lidé v okolí Patočkovy těšit i na několik dalších drobných zlepšení pro jízdu na kole. Upraveno bude odbočení do Radimovy ulice, kde budou citybloky nahrazeny balisetami a bude oficiálně povoleno odbočení jízdních kol z Patočkovy vpravo do klidné Radimovy. Zároveň bude vybudován sjezd ze stávající chodníkové stezky do Radimovy.

Na opačném konci současné realizace u křižovatky s ulicí Bělohorská je ve stoupání z centra (zatím jen plánovaný) vyhrazený cyklopruh ukončen. Dále je plánováno legalizovat jízdu cyklistů po souběžném chodníku. A to až po cyklopřejezd u tramvajové zastávky Vypich.

Historický exkurz

Ochranné cyklopruhy na Patočkově vzbudily v roce 2017 ohlas ještě před svým plným dokončením, v průběhu tehdejší realizace. Téma uchopil deník Blesk a pod titulkem „Po radiále se budou prohánět cyklisti“ psal, že cyklisté sebrali řidičům část pruhu, aby zde mohli jezdit. Ochranný cyklopruh byl následně pro chyby při projednání odstraněn ještě před dokončením rekonstrukce povrchu ulice a ve zbylé části ulice nebyl realizován vůbec.

Celé kauze jsme se tehdy samozřejmě věnovali a k tématu jsme se vrátili i po roce s odstupem času. Téma cyklopruhů v Patočkově bylo kontroverzní ale ještě dříve, již v roce 2016 starosta Prahy 6 Ondřej Kolář (TOP 09) kritizoval návrhy na jejich možné vyznačení.

Ochranný cyklopruh (v zákoně nazvaný jednoduše jako jízdní pruh pro cyklisty) mohou na rozdíl od vyhrazeného jízdního pruhu pro cyklisty pojíždět rozměrnější vozidla, která se do svého jízdního pruhu nevejdou. Musí dát ale přednost cyklistům jedoucím v cyklopruhu. Pro méně rozměrná vozidla se pak ochranný cyklopruh chová stejně jako vyhrazený cyklopruh. Jde o ochranné integrační opatření, které lze používat i ve stísněnějších podmínkách, zároveň ale poskytuje větší ochranu než obyčejný piktokoridor.

V mapě Městem na kole nové opatření najdete zde.

Jiří Motýl
V domovské Praze jezdí na městském kole na vzdálenosti do osmi kilometrů. V redakci od roku 2013, od roku 2015 šéfredaktorem. Spoluautor knihy Městem na kole.

Ondra 21. 7. 2021, 12:08

Děkuji za report. Nevíte někdo náhodou jak to vypadá s cyklopruhy na Podolské nábřeží ?

Martin Šnobr 21. 7. 2021, 15:10

@Ondra – krátká část ochranných cyklopruhů u Barranďáku už je vyznačena, bylo vyvěšeno také svislé dopravní značení. Datum realizace zbytku neznáme, ale odhadem to bude v řádu týdnů.

MaT 21. 7. 2021, 23:26

Zrovna včera jsem si to projel, asi víc je tedy ocením v opačném směru, ale snad se toho tedy také dočkáme.

Co si pamatuji, tak před křížením se Strahovským tunelem a Blankou tam pak byla značka zákazu vjezdu cyklistů, myšlenka asi byla, že to cyklisté mají objíždět nějak horem, ale tam pro cyklisty úplně ideální cesta myslím nebyla - byly tam nějaké jednosměrky, nebo nelegalizované chodníky. Teď nevím, jestli jsem včera byl jen tak nepozorný a té značky si nevšiml, nebo jestli jí sundali...

Mně by tedy když po té Patočkově jedu nejvíc vyhovovalo moc jet normálně po té hlavní a dál ke střešovické vozovně, je to asi nejrychlejší. Tak příště zkusím dávat větší pozor...

David 22. 7. 2021, 00:03

MaT: Zákaz průjezdu "mísou špaget" je snad co si pamatuji. Z centra se to dá objet jakž takž rozumně. Do centra to projedu zpravidla přes zákaz...

MaT 22. 7. 2021, 00:05

David: Tak na jedné z fotek u tohohle článku to vypadá, že tam co ten zákaz pro kola byl umístěn (na seznamácké Panoramě ho tam vidím, fotka z roku2019), už ten zákaz teď aktuálně fakt není. Takže 3x hurá. :-)

https://polakovinakole.blogspot.com/2021/07/tichy-asfalt-znovunalezeny-cyklopruh-na.html

Teď je ještě otázka, jestli zmizel nějak oficiálně, nebo ho odnesl někdo, koho tam štval jako nás dva. :-)

Pavel Masek 22. 7. 2021, 00:45

@Ondra
- nebudou az se stavbou mostu?

Pavel 24. 7. 2021, 17:48

@MaT
super report, diky!

MaT 28. 7. 2021, 06:48

Tak jsem tam jel tenhle týden znovu, dával tentokrát víc pozor - a ta značka se zákazem cyklistů tam fakt nikde není, prostě zmizela.

David 28. 7. 2021, 08:34

MaT: JJ, 3 x hurá. Kéž by to tak vydrželo ;o)

Líbil se Vám článek? Podpořte náš další obsah!
Stačí 10 Kč a minuta Vašeho času.

Vyberte prosím částku, poté budete přesmerováni na darujme.cz

Mohlo by vás zajímat