Video: Cyklistická infrastruktura v Mnichově

Publikováno: 28. června. 2023, 3 min. čtení
Aktualizováno: 07. července. 2023
Úvodní foto: Filip Moučka
Publikováno: 28. června. 2023, 3 min. čtení
Aktualizováno: 07. července. 2023
Úvodní foto: Filip Moučka

Vítejte v Mnichově, někdy také přezdívaném jako cyklistické hlavní město Německa. Vyrazili jsme sem na jaře 2023 v rámci cyklistické exkurze, kterou pořádal spolek AutoMat pro města zapojená do Květnové výzvy Do práce na kole.

Součástí exkurze byly přednášky a workshopy, ale také projížďky po cykloinfrastruktuře s cílem inspirovat se a vyzkoušet si mnichovskou veřejnou a bezmotorovou dopravu na vlastní kůži. Městem na kole je jedním z mediálních partnerů letošní Květnové výzvy Do práce na kole.

Naším hlavním dopravním prostředkem bylo překvapivě kolo, to jsme si zde vypůjčili pomocí aplikace MV GO, která umožňuje využití další prostředků městské mobility jako například využití služeb sdílených aut, či MHD. Pro naši cestu nám byla k dispozici síť cyklistické infrastruktury, která čítá více než 1200 km, což je 3,5krát víc než v Praze.

Řada ulic zejména v rezidentních oblastech je ve městě zklidněna. Nezřídka kdy se objevují cyklistické ulice, které umožňují vjezd primárně cyklistům a rezidentům. Cyklopruhy jsou primárně umístěny v ulicích, kde není provoz vozidel tak intenzivní. Jejich šířka mnohdy umožňuje i jízdu dvou cyklistů vedle sebe. V místech s větším provozem jsou pak fyzicky odděleny od automobilů. Tyto pruhy vždy perfektně navazují na ostatní stezky a v křižovatkách dle prostorových možností umožňují bezpečný průjezd. Velká část ulic je pak vybavena asfaltovými pásy, které připomínají dánský model vedení cyklistů. Jsou odděleny od chodníku obrubou a jízda po nich je komfortní.

Důležitým prvkem celé mnichovské sítě je fakt, že jednotlivé díly infrastruktury na sebe navazují a umožňují bezpečný průjezd i křižovatkami. I kvůli tomu je v Mnichově denně vykonáno 18 % všech cest právě na kole. A co vy? Navštívili jste někdy Mnichov na kole a jaké byli vaše dojmy? Dejte nám vědět do komentářů!

Filip Moučka
Přispěvatel Městem na kole. Specialista na audiovizuální obsah a pardubicko-hradecký region.

Komentáře k článku

Ondra 28. 6. 2023, 19:42

Jen jsem projížděl autobusem ale už tenkrát při pohledu z okna mi bylo jasné, že ta infrastruktura má hlavu a patu. Prostě ji stavěl někdo, kdo to myslel s cyklodopravou vážně.

komentář

Pravidla diskuze, Ochrana osobních údajů

Líbil se Vám článek? Podpořte náš další obsah!
Stačí 10 Kč a minuta Vašeho času.

Vyberte prosím částku, poté budete přesmerováni na darujme.cz

Mohlo by vás zajímat