Praha očekává v pondělí komplikace v dopravě. Jako alternativu lze využít jízdní kolo

Publikováno: 18. února. 2024, 4 min. čtení
Úvodní foto: Martin Š.
Publikováno: 18. února. 2024, 4 min. čtení
Úvodní foto: Martin Š.

Hlavní město očekává v pondělí 19. února protest Odborového svazu pracovníků zemědělství a výživy – Asociace svobodných odborů ČR. Město varuje před dopravním kolapsem a vybízí k práci doma nebo využití vlakové dopravy. Další alternativou může být cesta na jízdním kole.

Hlavní část protestu se má odehrát na magistrále před Ministerstvem zemědělství na Těšnově, kde je plánováno kompletní zablokování provozu zemědělskou technikou.

Ta by do hlavního města měla začít přijíždět již od šesti hodin ráno.

„Podle posledních informací o počtu účastníků, kdy se předpokládá v ulicích Prahy až tisíc kusů zemědělské techniky, je zřejmé, že v pondělí čeká hlavní město rozsáhlý kolaps dopravy. Kolem akce navíc panuje spousta otazníků, není například jisté, zda budou organizátoři opravdu schopni garantovat záchranářskou uličku. Prosím tedy všechny, kdo mohou pondělní cestu do hlavního města odložit, ať tak učiní. Kdo takovou možnost nemá, tomu doporučuji využít pro cesty ze Středočeského kraje vlak, na území Prahy pak bude nejspolehlivějším dopravním prostředkem metro,“ uvedl k situaci náměstek primátora pro oblast dopravy Zdeněk Hřib (Piráti).

Pokud se všechna shromáždění uskuteční v plánovaném rozsahu, zejména shromáždění před Ministerstvem zemědělství, pak může doprava v Praze dle mínění magistrátu zcela zkolabovat. Metropole proto žádá obyvatele Česka, aby v pondělí do hlavního města, pokud možno, vůbec necestovali. Pražanům pak město doporučuje cestovat zejména metrem.

Jízda na kole jako alternativa

Jako jednu z alternativ pohybu po Praze lze využít i jízdní kolo. To může být obzvláště vhodnou možností při pohybu mimo provoz, například po nadřazených severojižních cyklotrasách A1 nebo A2. Podobné na zbylé dopravě nezávislé koridory nabízí ale i například cyklotrasy A26, A22, A12 a další.

I v případě pohybu v provozu se dá s kolem velmi snadno reagovat na případná lokální omezení, snáze se projede úzkými místy, nebo snadno se mění trasa. Kolo obecně bývá nejvýhodnějším dopravním prostředkem na vzdálenosti mezi jedním a pěti kilometry.

Trasy si lze naplánovat například v naší mapě nebo v městské aplikaci Na kole Prahou.

Sdílená kola

V hlavním městě je pak dostupná síť několika provozovatelů sdílených kol a koloběžek. V případě Rekol a Nextbike lze využít možnost dvou jízd v délce 15 minut denně zdarma. To platí pro předplatitele dlouhodobých jízdenek na MHD Lítačka. Sdílená kola si lze snadno ad hoc půjčit přes mobil, a opět je stejně snadno na dedikovaných místech vrátit.

Bikesharing posílí provoz

Společnost Nextbike již oznámila, že na pondělí posílí flotilu svých kol. Rekola lidem poskytnout s kódem „Traktor“ jednu 30 minutovou jízdu zdarma.

Pro vyhledání kombinace spojení, například magistrátem doporučovaných vlaků a metra, s dojezdem do cíle cesty na sdíleném kole, lze využít novou verzi mobilní aplikace PID Lítačka. Ta i přímo ukáže dostupnost kol bikesharingu, umožní volbu konkrétních dopravních prostředků, nebo ukáže aktuální zpoždění spojů MHD.

Jiří Motýl
V domovské Praze jezdí na městském kole na vzdálenosti do osmi kilometrů. V redakci od roku 2013, od roku 2015 šéfredaktorem. Spoluautor knihy Městem na kole.

Komentáře k článku

Ondra 18. 2. 2024, 13:49
5
1

Co udělat cyklojízdu po magistrále, když bude zablokovaná ?

Jenda 18. 2. 2024, 20:10

Mohli by třeba dočasně zobousměrnit (pro cyklisty) Lublaňskou, Koubkovu, Ke Karlovu a další, aby alespoň cyklisté mohli objet tu pravděpodobně zablokovanou magistrálu. A pak jsem se probudil.

MaT 20. 2. 2024, 00:23

Jenda: To by nešlo, to je přeci všechno na Praze 2... Jako já vím, že je tam sice už nějakou dobu nový radní pro dopravu, ale má někdo už nějakou pozitivní zkušenost, že by některé věci nyní mohli projít? Nebo díky tomu, že předchozí radní byl upgradován na starostu je to ještě víc bez šance?

David 20. 2. 2024, 11:36

Kdyby byla každý den tak pohodová doprava a tak málo aut, jako včera... Měli by si tu demonstraci občas zopakovat.

komentář

Pravidla diskuze, Ochrana osobních údajů

Líbil se Vám článek? Podpořte náš další obsah!
Stačí 10 Kč a minuta Vašeho času.

Vyberte prosím částku, poté budete přesmerováni na darujme.cz

Mohlo by vás zajímat