Jezdec z Londýna v akci

Publikováno: 07. října. 2011, 1 min. čtení
Aktualizováno: 09. listopadu. 2016

Podmínky pro ježdění na kole se v městě nad Temží postupně zlepšují. Co se infrastruktury i chování řidičů týče, mohlo by však být o dost lépe. Mezi některými městskými cyklisty můžeme sledovat nový fenomén – na helmu si připevnili  minikameru a natáčejí své jízdy. Pro různé účely. Někteří z nich tak činí, aby mohli podat svědectví o tom, co je v provozu vůbec možné a varovat před hloupým chováním za řídítky či volantem.

Jistý jezdec z londýnského Croydonu natáčí své každodenní cesty. Sestříhává je do záběrů, které ukazují nebezpečné chování řidičů, například těsné předjíždění či nedání přednosti. Nezůstává však jen u motoristů. Jeho seriál Hloupí cyklisté ukazuje bezohlednost k chodcům, projíždění velkých křižovatek na červenou a mnohé další. Připravte se na levostranný provoz a šlápněte do pedálů. A až sami pojedete, buďte k ostatním ohleduplní.

Václav Kříž
Mezi lety 2011 a 2015 redaktor magazínu. Dále editor mapy. Poté postupně cyklokoordinátor MČ Praha 14, 4 a TSK Praha. Od 2021 především cargobajker. Má za to, že pestré zacílení a inovace nutné k řešení výzev, kterým civilizace čelí, nacházíme někde mezi politikou, úřady, firmami a občanskou společností.

Squish 7. 10. 2011, 16:09

Gaze už nějakou dobu sleduji, bohužel měl pauzu protože měl nehodu.
Jinak některé mé příhody mě také přinutily k zamyšlení, zda si kamerku také nepořídit.

josuk 7. 10. 2011, 20:55

no smutný, no. To zmíněný nebezpečný chování řidičů tam moc nevidím, jsou čitelný. Zato cyklisti hrůza. (btw tu srážku tramvají tenhle týden na pavláku prý zavinil cyklista, co jel přes přechod na červenou a ujel..) :(
Někdy mám pochopení pro termíny "buzny v elastákách" a nebo "pumpičkáři". Upřímně s takovými "cyklisty" necítím vůbec nic společnýho a jestli mi takové pako vjede do mýho osobního prostoru - tak dostane .. čím rychleji, tím silněji! :-G

jsem trochu naštvaný, dnes jsem měl dva skorokonflikty s auty - asi naštvaný řidiči - a nejhorší, že je i chápu..

Vašek Kříž 7. 10. 2011, 23:09

Squish: přesně tak, já Gaze sleduji taky, a zaujal mě. Proto jsem dal článek i sem. Za svými právy v provozu si stojí dobře, ale na můj vkus mi někdy přijde až moc hádavý. Kdyby se kamery na helmách a sestřihy na YouTube objevily více i v českém prostředí, byl by to jistě zajímavý materiál.

jonáš 9. 10. 2011, 14:23

Jsou tam i jiný záznamy http://www.youtube.com/watch?v=QSiBVTtrS1w&feature=related .. taky dost hlasitý a některý znám na vlastní kůži. Jako by cyklista nebyl vidět, nebo jako by plechovkář předpokládal, že se nepohybuje. Nejlepší je ten manik na konci, co se s nim hádá že se chyt jeho auta a nenechal se shodit na dlažbu.

josuk 10. 10. 2011, 11:20

jonáš: viděl jsem autorova videa sice asi jenom tři-čtyři, ale usuzuju, že by měl vzít aspon brigádu s taxíkem, s dodávkou a nebo s autobusem.. Pokud jede jako "pumpičkář", tak pro mě žádným vzorem není! Ono i počet těch konfliktů s ostatními asi nebude náhoda.

Jo, pumpičkář, co jede v šeru mezi auty na mokru cca 50 s pofidérní blikačkou a myslí, že je vidět, tak je pako.. a řidiči ho právem berou jako svoje ohrožení... dát podobnýmu ručně přes držku (aspon přes kameru) je to málo dobrýho, co se pro něj dá udělat.

Takhle ne. To je medvědí služba normálním milovníkům kol.

Vratislav Filler 10. 10. 2011, 12:34

Zajímavé. Dost hodně se tam jezdí na červenou i napříč přechodama, to je myslím u nás věc vídaná málokdy. Je vidět, že infrastruktura tam leckde stojí za starou belu a lidi improvizujou, jak můžou.

Josuk: A jak víš, co měl nebo neměl, he? Třeba měl v předu k tomu světlometu, co je od něj vidět flek na silnici ještě tři blikačky a na sobě vestu.
Jinak když řidič nepředpokládá, že v místě nemůže být předpisově osvětlený cyklista (tj. jedno světlo vpředu, jedno vzadu, žlutý odrazky a černý mantl), tak je to chyba toho řidiče. Cyklista nemá povinnost zviditelňovat se nad rámec pravidel, může to sice dělat a v řadě případů je to vhodné, ale má to nechtěný dlouhodobý důsledek v tom, že až budou všichni jezdit ve vestě, bude cyklista (nebo chodec) bez vesty ohrožený daleko víc než dnes.

Jirka 10. 10. 2011, 12:45

josuk: Teda očekávat od sestřihu s názvem "silly cyclists" nebezpečné chování řidičů, to chce opravdu dost snížené IQ. Zbytek příspěvku s tím dost koresponduje, jen pro vaši informaci, i kdyby na té IPP bylo UFO, nezbavuje to řidiče zadní tramvaje povinnosti dodržet bezpečnou vzdálenost.

jonáš 10. 10. 2011, 12:54

Náhodou tam má svoje osvětlení docela dobře zdokumentovaný .. vánoce na krku ;-)
http://www.youtube.com/user/gaz545#p/u/9/UrR9LZpUrw0

Co tam vidim skoro všude je typický přivření u pankejtu zadkem předjíždějícího vozidla, protože "cyklista se nepohybuje" a ze stejnýho důvodu nedání přednosti např. při nájezdu na kruháč. Je na to možná moc háklivej, na druhou stranu tam občas dokumentuje i svoje vlastní chyby, bohužel tomu okamžitýmu komentáři neni všude úplně dobře rozumnět.

josuk 10. 10. 2011, 13:15

no právě .. "chyba řidiče!!" Proto taky doporučuju tu brigádu u autodopravy! Řidič auta (a busu zvlášt), se už tak cítí jednou nohou v kriminále, tak proč ho ještě dráždit?? Cyklista bud od svojí viny ujede a nebo si jí bere sebou do hrobu, takže možná aprióri takovou zodpovědnost necítí...?

IMHO asi by bylo vhodné aby se v podmínkách vyšších rychlostí, na nepřehledných místech a za špatných světelných podmínek žádné atypie (včetně cyklistů) pokud možno vůbec nevyskytly. Vždyt kolik je třeba nehod se stavebními stroji, které jsou veliké, ale pro řidiče prostě netypické. Řidič auta je v podstatě takový jednoduchý zvířátko, a klást na něj složitý požadavky nikam nepovede. Smíšený provoz v centrech při malých rychlostech je bezpečný, tam jsou na to zvířatka připravený, ale např. typicky na dálnicích jsou prostě přepnutý v úplně jiným módu a přejedou i stojící kamión, protože je tam atypický. Stejně jako Gaz (ve své rychlosti, chování a dost možná i vzhledu??). Ne ne, s Gazem bychom si prostě nerozuměli. :-)

Vratislav Filler 10. 10. 2011, 13:33

Josuk: A z toho vyplývá, že v urbanizované krajině by komunikace neměly mít rychlostní charakter. :-)

Jiří 10. 10. 2011, 16:38

Josuk: Asi patřím mezi Ty, kteří jezdí rychle. Za volantem jsem taky docela často, i ve velkých autech.
Jenže ani praxe, ani profesní průkaz a vyšetření psychologa nezabrání autobusu odbočit bez blinkru; dávat znamení o změně jízdního pruhu se v Praze skoro nenosí, totéž při parkování či zajetí do vedlejší ulice. Ty konflikty byly naprosto podobné, jaké znám z Prahy. Hodně řidičů nepředpokládá, že jsem stejně rychlý, nebo rozhodně rychlejší než oni o víkendové projížďce za městem.

U Gaze jsem si všiml nehody na smíšené stezce ve stopáži 5:15 ta dáma náhle změní směr a průšvih je tu. Chodci jsou zkrátka přesvědčení, že se jim stihneme (a musíme) vyhnout. Proto na těchto stezkách jezdím pomalu, ale zase to zdržuje takže raději do hlavního prostoru.

O kameře na kolo už uvažuji delší dobu, tak snad vánoce ji nadělí...

polokov 10. 10. 2011, 17:16

no uz mam zasebou opravdu hodne konfliktu s ridici.
takove to klasicke privreni u chodniku nebo predjeti a zaboceni do prava tesne pred prednim kolem je opravdu typicke.
v londyne sem jezdil dva roky a cejtil sem se tam bezpecneji nez tady.
myslim ze nejftipnejsim ceskym nesvarem je kdyz to nejakej tirak veme opravdu blizko okolo vas, vy se mu s 20 cm koukate na ty jeho obr kola a modli te se aby v tom pulmetru co vam tam nechal nebyl zadnej kanal.

btw
za posledni rok na mne dvakrat vylitl automobilista kdyz sem se ozval ze me malem sejmul. nevim proc ale k tehle agresivni verbalni komunikaci se uchyluji lide kteri by meli s realizaci toho co mi slibuji opravdu znacne problemy

honza 15. 10. 2011, 19:58

stale o mnoho lepsi nez v moskve)
http://velorama.ru/blogs/49582

Václav Kříž 15. 10. 2011, 23:21

Honza: pro mě jsou ty fotky spíš dobrá zpráva. Alespoň víme, že tam nějaké cyklopruhy už namalovali. Musí být z posledních dvou - maximálně tří let. Zajímalo by mě jak to tam vypadá. Co jsem viděl slyšel, tak dopravně docela peklo a podpora bezmotorové dopravy téměř žádná. Ale kdo ví, velké město, velké rozdíly.

Squish 16. 10. 2011, 20:57

Co mě potěšilo je to, že si tam dal odkaz na mě v sekci "Video Camera Cyclists"

http://croydoncyclist.wordpress.com/2011/02/07/video-camera-cyclists/

Líbil se Vám článek? Podpořte náš další obsah!
Stačí 10 Kč a minuta Vašeho času.

Vyberte prosím částku, poté budete přesmerováni na darujme.cz

Mohlo by vás zajímat
Parkování kola na ulici
Lifestyle, Návody,

Parkování kola na ulici

27. prosince. 2022, 17min. čtení5