Evropské peníze na cyklostezky možná poputují jinam. Na šatny pro sportovce.

Publikováno: 19. října. 2020
Aktualizováno: 20. října. 2020

Letos v červnu se česká vláda rozhodla dát 4 % peněz z balíčku evropských peněz pro boj s následky pandemie na rozvoj cyklistické infrastruktury v Česku. Je možné, že tyto dvě miliardy nakonec poputují jinam.

Podle posledních zpráv je možné, že místo toho stát peníze z balíčku React-EU utratí za něco zcela jiného. Výbor IROP (Integrovaný regionální operační program) se totiž rozhoduje mezi dvěma variantami: dát peníze na cyklostezky nebo na kabiny pro sportovce. Nápad o využití peněz na šatny údajně vzešel od Ministerstva financí a Národní sportovní agentury.

Přesměrování nebylo veřejně projednáno, kabiny pro sportovce mají navíc vznikat na úkor cyklodopravy i na úkor sociálních služeb. Podle návrhu má jít na „kabiny“ téměř 5 miliard korun – 2 miliardy z peněz na cyklostezky, 3 miliardy z balíku na sociální služby. (kabina = zázemí fotbalových a jiných hřišť, zahrnující šatny, toalety, sprchy, klubovnu, pozn. red., k článku přidáno dostatečně)

Tabulka IROP: možné rozdělení příspěvků z evropských peněz

Nesouhlasí řada subjektů

S novým návrhem nesouhlasí mnoho institucí a subjektů, například zástupci Svazu měst a obcí ČR, Sdružení místních samospráv ČR, Spolek pro obnovu venkova ČR, Národní síť místních akčních skupin ČR, Česká biskupská konference, Asociace krajů ČR či spolek Partnerství pro městskou mobilitu. Monitorovacímu výboru IROP byl zaslán také otevřený dopis seniorů 65+.

Proti záměru z peněz stavět sportovní kabiny se argumentuje tím, že investice do cyklostezek pocítí mnohem více lidí, půjde zároveň o reakci na klimatickou změnu, znečištění životního prostředí. Cyklistická infrastruktura dále zlepšuje mobilitu a zdraví obyvatel, motivuje k přesedání lidí z aut, finančně se vyplácí a zásadně zvyšuje bezpečnost cyklistů a cyklistek.

Například Finsko od jara zvýšilo své výdaje do cyklodopravy o bezmála 8 euro na každého občana, Itálie o pět euro a Francie téměř také. Česko? Nula.

Rozhodne se již brzy

O finálním směřování financí rozhodně monitorovací výbor IROP dne 23. října 2020.

Pokud nesouhlasíte se změnou směřování evropských peněz, můžete se připojit k protestu spolku Partnerství pro městskou mobilitu.

Ilustrační obrázek

Čtěte dál: Jak pandemie zažehla evropskou cyklistickou revoluci a jak ji Česko propáslo

Přidej komentář

komentář

Pravidla diskuze, Ochrana osobních údajů

Líbil se Vám článek? Podpořte náš další obsah!
Stačí 10 Kč a minuta Vašeho času.

Vyberte prosím částku, poté budete přesmerováni na darujme.cz

Mohlo by vás zajímat
Revoluční bez revoluce
Hodnocení infrastruktury,

Revoluční bez revoluce6

05. května. 2021, 6min. čtení