V rámci rekonstrukce Belgické ulice byla zachráněna původní alej. Pro kolo dobře sjízdný asfalt byl ale nahrazen problematickými dlažebními kostkami. Podmínky Prahy 2 pro jízdu na kole se tak opět mírně zhoršily.
V rámci rekonstrukce Belgické ulice byla zachráněna původní alej. Pro kolo dobře sjízdný asfalt byl ale nahrazen problematickými dlažebními kostkami. Podmínky Prahy 2 pro jízdu na kole se tak opět mírně zhoršily.
Líbil se Vám článek? Chcete v Česku lepší podmínky pro cyklodopravu?
Podpořte nás, stačí i 100 korun. 💙🚲
Vyberte prosím částku, poté budete přesmerováni na darujme.cz
Honza 28. 9. 2016, 12:29
"asfalt nahradily dlažební kostky"
To plně kvituji. Asfalt má možná místo tam, kde je velký frekvence dopravy, ale ne v bočních ulicích Vinohrad.
újezďák 28. 9. 2016, 14:47
Máme nového kolegu, Belgičana.
Okamžitě začal jezdit na kole do práce a je docela legrace, že do Prahy přijel jen s horským kolem a dle jeho slov " se s tím nejprve styděl vyjet do města" .
Až asi 2-3 denní praxí zjistil, že jeho horské kolo je v Praze normálně nenápadné a běžné mezi cyklisty a naopak jeho vlastní mětský stroj by náraz ulicí kolem Apolináře, Nuslí a Vinohrad asi nevydržel :)
Vratislav Filler 28. 9. 2016, 19:04
Honza: 1) Frekvence tam není zase tak malá, 2) nikdo netvrdí, že tam musí být asfalt v celé šířce. Ve Vídni mají asfalt jen pod jízdním pruhem, pod parkováním mají kostky. A chce-li někdo zachovávat historii, tak by měl aspoň dneska umět ty kostky udělat stejně kvalitně a položit stejně rovně jako před 100 lety, jinak je to stejně kašírované jako když si pizzerie na sídlišti nastříká na panel imitaci cihlové stěny.
vlákno 28. 9. 2016, 21:07
Asi tak. Nějak nevím, jaká je výhoda takových kostek. Hluk z jediného projetého vozidla je nesrovnatelný, doprava způsobuje vibrace, které se přenášejí do domů a blbě se po tom jezdí na kole (zvlášť na určitých typech) a chodí. Přitom pokud chce někdo nutně do ulice kostky, existují i hladké. Pro TSK to ale asi je zbytečný detail.
David; 28. 9. 2016, 23:26
Možná je to další část penzijní důchodové reformy. Namrzlé kostky jsou prostě namrzlé kostky, ale v 75 letech se zlomenina kyčelního krčku užene celkem snadno a hojí se mnohem hůře, než v tzv. "produktivním věku" (končícím cca. o 10 let dříve). Z pohledu deficitu státního rozpočtu je to tedy určitě krok správným směrem... I pád na ústa je vlastně pohybem vpřed!
újezďák 29. 9. 2016, 11:32
Výhodou je třeba sáknutí vody spárou,praktická nezničitelnost, rozebíratelnosti :)
Podle mě pláčeme s TSK na špatném hrobě, echt žulové kostky si přejí v zásadě jen památkáři a klub za starou Prahu.
Jinak si nemyslím, že historicky je pokládali výrazně lépe , jen se jim prostě těmi železnými obručemi ty křemenné dlažby omlátily do hladka dřív :)
Vratislav Filler 29. 9. 2016, 11:47
Dřív se kostky pokládaly do písku, takže mezi nimi byly menší mezery. Nyní se pokládají do drobného štěrku, takže k sobě nejdou sesadit tak natěsno. Také kvalita je jiná, když použiješ původní neoježděné kostky, a když použiješ třikrát vyndaný a zandaný recyklát.
A ovšem byl i v minulosti rozdíl, když pokládali kostky na Karlovo náměstí, kde měli nové a dali si s tím práci, a když pro žižkovské ulice použili recyklát omlácených opukových kostek ze Starého Města. :-)
Ty nové rovné kostky ("vzor Quadrio") jsou mírně kónické, takže je jde rvát do štěrku a i tak mají malé mezery. Ale jsou hodně drahé.
Brahma 30. 9. 2016, 09:54
S kostkami jsou pro cyklistu v podstatě dva problémy:
1. Na obvyklých kostkách libovolné velikosti to hodně hází a jízda má zvýšený odpor. Dobrá vzduchová vidlice MTB a balónová pneumatika to trochu vylepší.
2. Někdy jsou mezery mezi kostkami už tak velké, že běžný silniční plášť mezi ně někde zapadne. V tu chvíli nastává problém jako u kolejí a už jde o ústa. Ovšem taková mezera širší než 2.5cm už je evidentně defekt a zmetek pokládky. Ovšem znám v Praze několik míst, kde se takové mezery vyskytují a jezdím tam velmi opatrně. Jak se na velkých kostkách chová galuska, to neznám, a ani to poznat netoužím.
újezďák 30. 9. 2016, 12:18
Někde v diskusi o pražské dlažbě se psalo, že širší mezery u rozebrané a znovusložené dalžby jsou vlastně náhradou :) " přesunuté" dlažby. Něco se třeba použilo jinde, nebo se prostě ztratilo, nebo se tu a tam úsek asfaltových záplat zrušil....
komentář