Nizozemsko upravilo doporučenou šířku cyklopruhu z 200 na 230 centimetrů

Publikováno: 25. února. 2024
Aktualizováno: 21. února. 2024

Nizozemská organizace CROW-Fietsberaad aktualizovala národní doporučení pro šířku cyklopruhu. Ta byla z původních 2 metrů rozšířena na 2,3 metry. Stará doporučená byla založená na studiích z 80. a 90. let, intenzita používání cyklistických pruhů se od té doby dramaticky změnila. Nově je mohou používat také mopedy s rychlostí do 25 km/h. Na cyklostezkách se objevily také nákladní a elektrická kola.

Šířka cyklopruhu či cyklostezky je jedním z nejdůležitějším aspektů návrhu při budování cyklistické infrastruktury. Šířka je hlavním faktorem ovlivňující komfort a bezpečnost při jízdě na kole. Proto tak bylo přistoupeno k šířce 230 centimetrů. Ta umožňuje, aby dva lidé jeli na kole vedle sebe a povídali si, přičemž třetí člověk je může bezpečně předjet.

Komentáře k článku

Kuba 25. 2. 2024, 11:14

U nás samozřejmě totální sci-fi, ale to není nijak zajímavej postřeh.

Co by mě zajímalo je jestli maj nějakej důvod, proč to rovnou nedali na 2,4m jako má ve svých pravidlech Kodaň. Bylo by to hezky sjednocené. Nebo jestli prostě k sousedům nekoukali (jistá "sousedská" řevnivost a předhánění se, kdo je č. 1 v cykloinfrastruktuře tam pokud vím je).

komentář

Líbil se Vám článek? Podpořte náš další obsah!
Stačí 10 Kč a minuta Vašeho času.

Vyberte prosím částku, poté budete přesmerováni na darujme.cz

Mohlo by vás zajímat