Praha 7 vyznačila cykloobousměrku na Strossmayerově náměstí

Publikováno: 13. května. 2023
Zdroj: Úřední deska Prahy 7

Městská část Praha 7 vyznačila novou cykloobousměrku na Strossmayerově náměstí. Lidem na kole usnadňuje cestu mezi křižovatkou Vltavská přímo na náměstí.

Ulice se nachází v zóně 30 a po obou stranách jsou zde značena šikmá parkovací stání. Mezi nimi je šířka 4 metry. Z toho důvodu byla proti vyznačení cykloobousměrky Policie ČR. Úřad však její připomínku odmítl a potvrdil, že postupoval správně – v souladu s Technickými podmínkami Ministerstva dopravy TP 179 – Navrhování komunikací pro cyklisty. Argumentoval také s tím, že v ulici je minimální provoz i zóna 30.

Celé vypořádání zde:

  • Policie ČR: „Vzhledem k nedostatečným šířkovým poměrům předmětné komunikace, oboustrannému šikmému parkování kdy řidič zaparkovaného vozidla nemůže přijíždějícího cyklistu vidět, považujeme vyznačení pohybu cyklistů v protisměru za nebezpečné.“
  • Praha 7: „Silniční správní úřad provedl několikero šetření v terénu a celý předložený návrh změny organizace dopravy prozkoumal také s ohledem na stávající znění Technických podmínek Ministerstva dopravy TP 179 – Navrhování komunikací pro cyklisty a reálné šířky průjezdního profilu v celém úseku. Nad rámec uvedeného silniční správní úřad konstatuje, že vybrané pozemní komunikace se nachází v dopravně zklidněné ulici zařazené do oblasti Zóny 30 s minimálním provozem. Vzhledem k těmto skutečnostem proto považuje silniční správní úřad šířkové poměry zkoumané komunikace za dostačující.“

Komentáře k článku

Kuba 13. 5. 2023, 17:26
12

Super, snad brzy udělají i ten chybějící kousek U Studánky, kterej předtím taky narazil na odmítavý stanovisko PČR.

Pavel Zelenka 13. 5. 2023, 19:40
18
1

Už to nechceme "kouskovat", doznačíme cykloobousměrky všude, kde to jen půjde rovnou v jednom balíku pro celou Letnou. Počítám, že to zvládneme příští rok. Letos pracujeme na systému cykloobousměrek v Holešovicích.

Martin Šnobr 13. 5. 2023, 20:04

@Pavel Zelenka nepředbíhejme, článek „Co chystá Praha 7" vyjde brzy :-)

Bob 14. 5. 2023, 00:35
2
4

No jo, policajti bohužel nejsou vždy nejinteligentnější lidé (omlouvám se výjimkám), oni jen potřebují cítit se důležitě a ukázat svou moc.

Zdeněk Novák 7 14. 5. 2023, 21:45

@Bob: Jako vážně? Prostě je taková kultura v policii. Policisti jsou lidi a jako takoví jsou někteří hloupí, jiní chytří a většina je normální. Vtipy o policistech jsou fajn, ale zakládat na nich hodnocení lidí v určité profesi je samo o sobě hloupé.

Tomáš 15. 5. 2023, 00:53

Hura, tam pravidelne doposavad nelegalne jezdim a vzdy jsem si rikal, proc tam obousmerka neni.

Karel 15. 5. 2023, 07:06

Tak to je dobrá vražda, přeju vítězný souboj cyklisty s dodávkou, ke kterému nutně musí dojít - zvlášť když to bude oficiální a tak cyklista bude mít pocit že má na silnici navrch, což tak ale nikdy není.

Kuba 15. 5. 2023, 09:19

Zdeněk Novák 7: ať je za tím inteligence nebo jiné důvody, faktem bohužel je, že zrovna dopravní oddělení PČR a památkáři jsou jednou z největších brzd toho, aby Praha a další česká města vybředly z průšvihu, do kterého se města po celé Evropě dostaly během minulého století, a ze kterého se ta v zahraničí čím dál houfněji začínají různou rychlostí vysekávat. U těch dopraváků PČR to bývá zejména alibismus, kdy nechtějí dát souhlasné stanovisko k ničemu (co by bylo ve prospěch cyklodopravy), co není absolutně stoprocentní, i když reálná alternativa je třeba o několik řádů horší a nebezpečnější. Jestli je ta jejich převažující neochota zabývat se dopravou ve čtvrti celkově dána nízkou inteligencí, leností, nebo absolutní zastaralostí znalostí (takhle to děláme desítky let a já se nebudu pár let před důchodem učit něco nového) asi zvenčí nenahlídnem, to, že výsledky jejich činnosti ve jménu bezpečnosti jsou pro bezpečnost spíš záporné se ale už přehlédnout nedá.

Tomáš 15. 5. 2023, 10:05

Jaký je problém památkářů mimo dlažby ohledně dopravy?

Kuba 15. 5. 2023, 10:12
4
0

Tomáš: ony i ty dlažby jsou velkej průšvih, ale kromě nich jsou památkáři obří problém při jakýmkoli posouvání obrub a vůbec přerozdělování prostoru v ulicích čímkoli jiným, než barvou. Viz třeba roh u kavárny Slavie, kde kvůli nim musel vzniknout paskvil se sedmi druhama dlažby na jediným metru čtverečním. A taky silně bráněj stromům. Město podle nich má prostě celkově vypadat tak, jak si ho oni pamatujou z mládí a nemá se v něm nic měnit. Což jsou často 70'-80'... Přitom vědí, že nemalá část soukromejch investorů se na ně vykašle, tak si to o to víc vybíjej na těch městskejch, který je úplně ignorovat nemůžou...

Martin Šnobr 15. 5. 2023, 11:52

@Karel představujete si to moc akčně. Když už se tam ta dodávka s člověkem na kole potká (fakt malá šance), normálně budou mít oční kontakt a člověk na kole uhne k zaparkovaným autům... Nebo ani uhýbat nebude muset, protože místa je dost.

Brahma 16. 5. 2023, 09:06

Mám radost z cykloobousměrky, ale tu námitku policie berte vážně a ta potenciálně šikmo vyjíždějící auta si hlídejte. V podobné klidné ulici jsem to zanedbal a následně jsem plachtil přes řídítka kvůli náhle vyjíždějícímu autu ze šikmého stání. Řidič couvá zcela naslepo do ulice.

Kuba 16. 5. 2023, 14:29

Brahma: což v takových ulicích platí ještě více, pokud jedete po směru pohybu aut. Protože pak couvají spíš proti vám. Pokud jedete protisměru pohybu aut, couvají vám šikmo z boku napůl vaším směrem a daleko spíš je uvidíte včas (je tam o dost víc času na reakci). Samozřejmě platí, že v ulicích, kde auta parkují, je opatrnost na místě vždycky.

David 26. 5. 2023, 23:14

U dopravní policie jsou celkem logicky lidé, kteří jednak mají auta celkem rádi (jinak by je ta práce asi moc nebavila) a druhak auta a dopravní nehody auty způsobené představují drtivou většinu jejich práce. Proto myslím že není nic divného, když jejich fachidotským paradigmatem je snaha optimalizovat vše pro provoz aut...

komentář

Pravidla diskuze, Ochrana osobních údajů

Líbil se Vám článek? Podpořte náš další obsah!
Stačí 10 Kč a minuta Vašeho času.

Vyberte prosím částku, poté budete přesmerováni na darujme.cz

Mohlo by vás zajímat
Cycling etiquette
How to,

Cycling etiquette

25. května. 2023, 7min. čtení1
Glosa: Velké nebo žádné změny Prahy?
Názory,

Glosa: Velké nebo žádné změny Prahy?

25. května. 2023, 5min. čtení4